Jeigu apie „Nexus 5“ žinojome beveik viską dar kelis mėnesius prieš šiam įrenginiui pasirodant, tai „Android KitKat“ ilgokai gaubė nežinomybės šydas. Žinojome tik tai, kad ši OS bus žymiai labiau optimizuota silpnesniems įrenginiams. Tačiau tai jau nebesvarbu – „Android 4.4 KitKat“ šiandien buvo pristatyta oficialiai.

Pagrinde „Google“ dirbo ties OS optimizavimu. Kodėl? „Android“ itin smarkiai plečiasi pigiųjų telefonų segmente, tuo pačiu ir tokiose šalyse kaip Indija, Kinija ir pan. Tačiau dauguma pigiųjų telefonų, pardavinėjamų besivystančiose šalyse, yra varomi „Android 2.3 Gingerbread“ – ši OS, kaip žinia, jau yra atgyvenusi savo, programuotojai vis rečiau palaiko šią OS ir t.t. Todėl „Google“ ir optimizavo savo OS, kad ši galėtų puikiai veikti net ir pačiuose silpniausiuose įrenginiuose.

„KitKat“ buvo optimizuota taip, kad ji veiks puikiai net ir įrenginiuose su 512MB operatyviosios atminties – „Google“ optimizavo savo UI, programėles – viską, kas siejasi su „Android“ OS. Tačiau to buvo negana. Juk praktiškai niekas nenusiperka išmaniojo telefono ir neįrašo į jį nei vienos programėlės. Todėl „Google“ patobulino ir savo API – programėlės nuo šiol galės nustatyti, kiek RAM turi telefonas ir skirtingiems operatyviosios atminties kiekiams programuotojai galės daryti skirtingas programėlių versijas.

„Žmonės paprastai atsinaujina savo OS, tačiau kiekvienam atnaujinimui reikia vis daugiau atminties. Tačiau „KitKat“ – kažkas naujo. Mes atnaujinome savo OS taip, kad ji nuo šiol veiks puikiai net ir biudžetinės klasės telefonuose. Mes turime vieną OS versiją, kuri 2014 metais veiks jau visuose „Android“ telefonuose“, – teigė žmogus, atsakingas už „Android“ OS kūrimą – Sundar Pichai. Ar tai tiesa? Galime pradėti abejoti, kadangi „Samsung Galaxy Nexus“ į „Android 4.4 KitKat“ atnaujintas nebus. Tačiau tai nestebina – modelis nebuvo populiarus, kompanija, gaminusi „Galaxy Nexus“ procesorių pasitraukė iš rinkos, o „Samsung“ nebebendrauja su „Google“ taip artimai, kaip anksčiau.

Bet kuriuo atveju, „Google“ norai aiškūs – kompanija nori, kad „Android“ OS pagaliau veiktų puikiai kiekviename įrenginyje. „Google“ nori, kad „Apple“ su „Microsoft“ negalėtų tyčiotis iš „Android“. Pagaliau „Google“ pradėjo tvarkyti pagrindines „Android“ problemas – fragmentaciją ir prastą veikimą pigiausiuose įrenginiuose. Tai – sveikintinas žingsnis. Ką gi, o ką dar pamatysime naujoje „Android“ versijoje?

Atnaujinti užrakinimo ir pagrindiniai ekranai

nexus5_3

„Google“ ne tik pasirūpino, kad „KitKat“ galėtų veikti visur, tačiau ir patobulino šią OS kitur. Visų pirma, nuo šiol užrakinus ekraną grojant muzikai, dainos albumo viršelis bus rodomas per visą ekraną, dainą galėsite perjungti neatrakinėdami telefono.

„Google“ gan smarkiai atnaujino ir savo paleidiklio (angl. launcher) UI – atsirado daug skaidrumo efektas pranešimų ir navigacijos juostose. Be to, pranešimų juostoje esančios ikonos nuo šiol bus nebe mėlynos, kaip buvo įprasta iki šiol, o baltos.

translucent-bar

Palaikius pirštą ant tuščios namų ekrano vietos, jūs galėsite sukeisti namų ekranus vietomis. Primenu, jog šis paleidiklis, ko gero, bus naudojamas tik „Nexus“ telefonuose, kadangi beveik kiekvienas gamintojas yra sukūręs savo paleidiklį („Samsung“ turi „TouchWiz“, „HTC“ – „Sense“,  „LG“ – „Optimus UI“ ir t.t.“.

Rinkiklis

„Android“ nuo šiol galės pasigirti ir nauju numerių rinkikliu. Pakito jo išvaizda, tačiau ko gero svarbiau yra tai, kad nuo šiol galėsite įrašyti kompanijos pavadinimą ir „Google“ bandys rasti kompanijos telefono numerį, net jeigu jūsų telefone šio tel. nr. ir nebus. Telefonų numeriai bus gaunami iš „Google Maps“ duomenų bazės. Be to, tai leis jūsų telefonui nustatyti ir kompaniją, iš kurios jums yra skambinama.

kitkat-dialer

„Hangouts“

Kaip ir buvo tikėtasi į „Google Hangouts“ programėlę nuo šiol bus integruotos ir SMS žinutės. Dėka „Hangouts“ nuo šiol galėsitės naudotis „Emoji“ veidukais bei dalintis savo buvimo vieta. Be to, prie žinučių galėsite pridėti įvairių priedų iš trečių šalių servisų, tokių kaip „Google Drive“, „Box“ ar kt.

kitkat-hangouts

Kamera

„Android KitKat“ programinėje įrangoje nuo šiol rasime HDR+. Vartotojo sąsajoje didelių pakitimų nėra, tačiau svarbiau yra tai, ko mes nematome – „Android“ padaro daug nuotraukų, jas sujungia ir taip gaunama aukšta kokybė. Šviesos atrodo natūraliau, veidai yra ryškesni, esant stipriam apšvietimui, judantys objektai nėra tokie išsilieję.

„Google Now“

Su „KitKat“ „Google Now“ galėsite įjungti tiesiog pasakę „Okay, Google“ – visai kaip „Google Glass“. Tiesa, Lietuvių kalba vis dar nepalaikoma, tačiau „Google“ teigimu, nuo šiol jūsų ištartos frazės bus atpažįstamos 25% tiksliau nei iki šiol.

„Google Now“ galės būti pasiektas ir slenkant iš kairiojo į dešinįjį šoną. Be to, „Google Now“ žinos, kas jums įdomu – „Google Now“ žinos, kad jūs mėgstate „The Walking Dead“, „Google Now“ žinos, kad jūs skaitote FWD.lt, „Google Now“ žinos bene viską. Vieniems tai gali pasirodyti blogai, tačiau „Now“ funkcionalumo atžvilgiu tai gerai, kadangi „Google“ asistentas jums rodys tokį turinį, koks jums yra įdomus.

Energiją taupantis garso atkūrimas

Atnaujinimo dėka, muzikos atkūrimas nuo šiol reikalaus 50% mažiau baterijos energijos nei iki šiol. Garsas nuo šiol eis tiesiai į skaitmeninio kanalo procesorių, esantį telefono luste, o tai leidžia sumažinti procesoriaus bei telefono energijos naudojimą.

Mažiau svarbios naujovės

„Android 4.4“ atnešė tikrai daug naujovių, tačiau kai kurios iš jų nėra tokios svarbios, kad apie jas būtų verta rašyti atskirą pastraipą. Kas dar naujo „Android 4.4“?

  • Belaidis spausdinimas
  • „ChromeCast“ palaikymas
  • Atnaujinta el. pašto programėlės išvaizda
  • Padidintas saugumas
  • Žingsnių skaičiuoklis
  • NFC apmokėjimai, naudojant „Google Wallet“

Prieinamumas

„Android 4.4 KitKat“, savaime aišku, jau prieinamas „Nexus 5“ naudotojams. „Nexus 4“, „Nexus 7“, „Nexus 10“, „HTC One Google Play Edition“ ir „Samsung Galaxy S4 Google Play Edition“ šį atnaujinimą turėtų gauti po kelių savaičių, o dėl kitų įrenginių informacijos kol kas nėra – teks šiek tiek palaukti. Ką manote apie „KitKat“ atnaujinimą?